Pētījumi
|
Alkohola lietošanas ietekme uz latviešu dabisko pieaugumu
Pētījuma «Alkohola lietošanas ietekme uz latviešu dabisko pieaugumu» mērķis ir noskaidrot, vai un kā alkohola patērēšana ietekmē Latvijas iedzīvotāju (un attiecīgi latviešu) dabisko pieaugumu.
Projekts sadalīts vairākās daļās. Pirmajā daļā veikta datu apkopošana, datus iegūstot no Latvijas Republikas Centrālās statistikas pārvaldes, Latvijas Narkoloģijas centra, kā arī Latvijas Republikas Veselības ministrijas. Otrajā daļā veikta datu apstrāde un informācijas analize, meklējot korrelācijas starp alkohola patēriņu un dzimstību, mirstību. Trešajā daļā apkopoti secinājumi no analīzes rezultātā iegūtās informācijas.
|
Lejuplādēt
|
|
Vai rases piederībai ir nozīme cilvēka raksturojumā?
Nelielā eseja «Vai rases piederībai ir nozīme cilvēka raksturojumā?» lasītājam sniedz ieskatu diskusijā par rasi. Šis temats daudziem var raisīt mulsumu: kāpēc tas vispār vajadzīgs? kāda jēga par to runāt? neesam taču rasisti... Jā, mūsdienās bieži sastopama parādība ir iegūt «rasista» palamu, vien ieminoties par tādu lietu kā «rase». Bet vai tāpēc no tās būtu jāizvairās, no tās jābēg? Rase ir realitāte, un tas uzsvērts arī profesora Ruštona darbos. Multikulturālā Rietumeiropa, kur valdošā ideoloģija noliedz jebkādas rasu atšķirības, slīkst starprasu konfliktos, kuri nav novēršami, ja netiek izprasti to dziļākie cēloņi. Ieskatoties jebkurā plašsaziņas līdzeklī, kļūst skaidrs, ka atsegti tiek tikai konfliktu virspusējie cēloņi. Tas rada neveiksmīgus risinājumus un maldus, bet tikmēr konflikti arvien pieņemas spēkā. Arī Latvija, kas nu jau ir iekļāvusies globalizētajās struktūrās, ar šo jautājumu turpmāk saskarsies arvien biežāk. Tāpēc Latvijas lasītājam būtu jāzina, kas tas ir – «rase»: uzpūsts «bubulis» vai ģenētiska realitāte. Vai tas, ka mēs vai citi pieder vienai vai otrai rasei ko vispār nozīmē? Mūsdienās zinātnieki izsaka prognozes par globalizācijas gaitā paredzamu rasu saplūšanu. Kā mēs redzam, praksē šādi mēģinājumi «sapludināt» rases rada tikai vardarbību un ciešanas abām pusēm. Daudziem var šķist, ka šāda saplūšana vispār ir bez kādām sekām, tomēr drīzāk gan tas ir izplatījies mīts, kas balstās uz stereotipu, ka «ādas krāsai taču nav nozīmes». Gan zinātniskās liecības, gan reālā pasaules prakse rāda citu ainu, un to vajadzētu ņemt vērā, ja mēs vēlamies saglabāt savu tautu un identitāti. Zinošs cilvēks vienmēr ir labāk sagatavots jauniem dzīves izaicinājumiem.
|
Lejuplādēt
|