Latvietis

Autorizācija
Lietotājs:
Parole:
 
 

Vēlies pievienoties?

Kas valda valodu, valda prātu

Iespējas tikties ar biedrības vadību


Spānijā iesaka piešķirt cilvēktiesības pērtiķiem
05.05.2006

2006.gada 25.aprīļa Spānijas laikraksta "El Mundo" numurā rakstīts, ka Spānijas valdošā sociālistu partija gatavojas iesniegt likumprojektu, kurš paredz piešķirt cilvēktiesības četrām pērtiķu sugām - šimpanzēm, bonobo, gorillām un orangutāniem - tā sauktajiem "lielajiem pērtiķiem".

Šī likumprojekta mērķis ir nodrošināt Spānijas pievienošanos starptautiskajam Lielo pērtiķu projektam, kurš paredz nodrošināt dzīvniekiem tiesības dzīvot, tiesības uz brīvību un tiesības netikt spīdzinātiem. Lielo pērtiķu projekta moto skan: "Vienlīdzība pār cilvēcību". Projekta deklarācijā teikts: "Mēs pieprasām, lai vienlīdzību attiecinātu uz visiem lielajiem pērtiķiem - cilvēkiem, šimpanzēm, bonobo, gorillām un orangutāniem."

Lielo pērtiķu ģenētiskais materiāls 99% saskan ar cilvēku ģenētisko materiālu. Viņu tiesību aizstāvji uzskata, ka arī pērtiķiem ir emocijas un kultūra, saprāts un morāle - līdzīgi, kā cilvēkiem. Spānijas parlamenta sociālistu frakcijas pārstāvis, Zaļo partijas biedrs Frančesko Garrido šo likumprojektu iesniedza 25.aprīlī, pastāvot uz to, ka Spānijas sociālisti ir lielo pērtiķu vēstnieki, aizstāvji un pārstāvji. Viņš cerot, ka Spānija kļūs par pirmo Eiropas valsti, kura tiem piešķirs pamata cilvēktiesības.

Spānijas sociālisti jau kritizēti par viņu iniciatīvu, kura ir cilvēku materiālisma rezultāts. Pamplonas arhibīskaps Fernando Sebastians šo likumprojektu nosaucis par smieklīgu. Starptautiskās organizācijas "Amnesty International" pārstāve Delija Padrona izteikusies, ka bijusi "pārsteigta" par šo soli - piešķirt cilvēktiesības pērtiķiem, kamēr tās nevar baudīt pat daudzi cilvēki.

Atbildot uz šo kritiku, Spānijas dabas ministre Kristīna Narbona ir noliegusi, ka pērtiķiem tikšot piešķirtas cilvēktiesības - saskaņā ar viņas teikto, likumprojekts tikai paredzot aizsargāt dzīvniekus un novērst to turēšanu nepiemērotos apstākļos, kā arī izmantot izklaides industrijā - piemēram, cirkā. Tiesa, argumentos, kas oficiāli iesniegti par labu šim likumprojektam, atrodami izteikumi par "cilvēku un lielo pērtiķu evolūcijas un ģenētiskajām līdzībām."

Vēl jo vairāk - šie izteikumi padara likumprojekta filozofisko pamatu tādu... nestabilu. Rodas divas problēmas: (a) tas, ka no likumprojekta tiek izslēgti delfīni un kovārņi tikai tāpēc, ka tie bioloģiski ir tālāki cilvēkiem, izskatās pēc tāda kā rasisma un (b) kā iespējams noteikt, cik lielā mērā dzīvniekam ir jālīdzinās cilvēkam, lai uz to attiecinātu cilvēktiesības - piemēram, kādēļ šīs tiesības vēlas piešķirt lielajiem pērtiķiem, bet nepiešķirt mazākiem pērtiķiem?

Spānijas sociālistu partija nez kādēļ šiem, mazākajiem, pērtiķiem neplāno piešķirt cilvēktiesības. Vēl vairāk - tās neplāno piešķirt pat "jaunās pasaules antropoīdiem" - arī t.s. capucine pērtiķim. Šīs pērtiķu populācijas novērojumi liecina, ka tie izmanto primitīvus darbarīkus, ko "strādnieku" partijai jau nu noteikti bija jāņem vērā. Domājams, ka šo netaisnību novērsīs, tiklīdz tiks panākts sākotnējais izrāviens cilvēktiesību piešķiršanā visam, kas kust...


Avots: www.brusselsjournal.com

Komentāri
Alvils  05.05.2006 16:59:54
Tā ir - pasaule jūdzas... Starp citu, pēdējā rindkopā minētais ir labi zināmā patiesība - arī mums 16.martu neaizliedza uzreiz, bet palēnām - dažu gadu laikā; arī pilsonības/valodas/u.c. likums "nemīkstināja" uzreiz, bet palēnām. Bet latvieši pret to cīnās ar sīkiem piketiņiem un kandidēšanu uz Saeimas vēlēšanām... :(


Komentārus pievienot var tikai reģistrētie lietotāji. Lūdzam autorizēties (lapas kreisajā malā) vai reģistrēties.


Vārda dienas
Antis, Antons
 
@latvietislv
 
@latvietislv
 
@latvietislv
 
  Versija 2.4.9. © 2005-2017 Biedrība «Latvietis». Visas šī darba tiesības aizsargātas.
Materiālu publicēšana bez saskaņošanas ar mājaslapas īpašnieku aizliegta. Jautājumu un ieteikumu gadījumā lūdzam sazināties ar biedrību «Latvietis».