Latvietis

Autorizācija
Lietotājs:
Parole:
 
 

Vēlies pievienoties?

Kas valda valodu, valda prātu

Būt latvietim


Patiesības bruņinieki
16.05.2006

Patieso mēs lielākoties negribam redzēt. Tas var neatbilst mūsu personiskajām interesēm. To noliedz kāds, kas ir par mums stiprāks. Pret to ir kāds plaši izplatīts viedoklis. Utt.

Patiesību noliedzot, izjūtam psiholoģisku diskomfortu un sākam spēlēt paslēpes paši ar sevi. Visbiežākais paslēpju veids ir mēģinājums pievienoties stiprākā vai visizplatītākajam viedoklim, censties padarīt to par savu un mēģināt savai «ticībai» pievērst iespējami vairāk sekotāju, kopīgi dalot patiesības noliegšanas vainu. Tipisks piemērs tam šodien ir tā saucamā «iedzīvotāju integrācija». Nav šaubu, ka 95% žurnālistu un citu sabiedriskotu darbinieku, kas ar putām uz lūpām to popularizē, patiesībā izjūt dziļu riebumu. Un, apstākļiem mainoties, tāpat kā padomju laikā, pēc gadiem šajā riebumā atzīsies, attaisnojoties, ka citādi nevarēja. Šajā gadījumā viņi pakļaujas visizplatītākajiem stiprākā maldiem, ka var saglabāt mieru, neiedibinot taisnīgumu. Taču vienmēr ir bijuši cilvēki, kam patiesības mīlestība ir bijusi stiprāka par pašaizsardzības instinktu un prāta apsvērumiem. Viņu sirdsapziņas neērtums ir tik spēcīgs, ka apdraud viņu dzīvību ne mazāk kā cīņa par šo patiesību. Tie ir varoņi un teroristi.

Terorisms ir fiziska varmācība kā atbilde uz garīgu varmācību. Pie kam - atbilde nesamērīgi spēcīgākam pretiniekam, pret kuru godīga cīņa ir bezcerīga. Vēsturiski bieži vien runā par neglītām cīņas metodēm tur, kur citādas gluži vienkārši nebija iespējamas.

Dažkārt gudras domas atrodamas pat sentimentālos puslubu romānos. «Man nav jāstāsta jums kā vienam no angļiem, kuri jau pirms tik daudziem gadiem izcīnījuši sev brīvību un pilnīgi aizmirsuši, cik asiņu izliets un cik ārkārtīgi lielas grūtības bijis jāpārvar, lai to izkarotu, man nav jāstāsta jums, cik ārkārtējus līdzekļus savā izmisumā ir spiesti lietot cilvēki, kas pieder pie apspiestām nācijām. Važas, kurās mēs esam iekalti, tik dziļi iegrauzušās mūsu miesās, ka jūs tās nespējat saskatīt.» (V. Kolinss. «Sieviete baltā»)

Bija labi vai slikti spridzināt Uzvaras pieminekli? Krievijai nav citas politikas kā vien no muižnieku laikiem saglabātās valdošās elites privilēģijas un mitoloģija vienkāršajai tautai. Krievija no savām kļūdām nemācās. (Taisnības labad jāsaka - arī Latvija).

Rietumiem nekādi blīkšķi nepatīk, zemapziņa aizvien vēl brīdina no afrikāņiem un indiāņiem.

Bet patiesība ir viena - ja mēs paturam Uzvaras pieminekli, tad ir jāatjauno arī Ādolfa Hitlera iela.

Un ko nu, zaķīši? Lielvaras prasa un mums ir jāsoda. Un jādreb pie visām miesām, ka atkal kas nenotiek, par ko mums būs «jāatmazgājas». Un mēs viņus iespundējam, mēs ņirgājamies, jo tā mūsu pašcieņai vieglāk. Draudam un noklusējam, jo īsti nezinām, par ko tiesāt...

Kāda nožēlojama situācija «brīvai valstij», vai ne?


Gundega Jaunzeme

Komentāri
Alvils  16.05.2006 11:03:37
Par t.s. "uzvaras pieminekli" savulaik dzirdēju interesantu ideju - vajag savākt visus ļeņinus, staļinus un vēl Ādolfu (statujas, protams :)), un tos visus uzstādīt blakus tam Pārdaugavas betona stabam. Tad to visu varētu mierīgi nosaukt par Okupācijas laukumu...

Leonards Inkins  16.05.2006 12:19:13
Doma laba, tikai diez vai pareizi būtu labu vietu Rīgā (netālu no centra)izniekot. Vajadzētu viņus savākt kādā guļamvagonu rajonā un tad savējie varētu vērot savējos, kad vien iegribas.

Ilze  17.05.2006 01:06:44
Šķiet vislabākā vieta būtu t.s. Maskačka.

Aivars Gedroics  17.05.2006 12:08:53
Alvil, nu kā tu vari mūsu Ādolfu likt kopā ar tiem draņķiem! Fui-fui! Brīnums, ka Leonards tev neaizrādīja!

Alvils  17.05.2006 13:28:41
Ādolfs nav nekāds "mūsu Ādolfs". Formāli gan vieni, gan otri bija okupanti.

Aloizs Leonkins  20.05.2006 08:57:39
Formāli? Mani šokē cilvēki, kas vienu no cilvēces lielākajiem slepkavām, Hitleru, ceļ uz pjedestāla, citē un sauc par atbrīvotāju! Vai tiešām kāds vēl nezina, ka Lielvācijas plānos pēc veiksmīga zibenskara izvešanas Baltu tautām vieta nebija paredzēta? Vienīgi tiktu atstāti daži tūkstoši lauku darbiem un vaislai, protams. Kā tādi darba lopi.

Alvils  21.05.2006 14:10:35
Nu labi, abi BIJA okupanti :) "Formāli" domāju nedaudz citādi, kā Tu saprati :) Piemēram, man nav pieņemami, ka viens otrs Ādolfu sauc par "mūsu".

Aloizs Leonkins  23.05.2006 08:40:10
Kolaboracionisti latviešiem ir bijuši vienmēr. Jebkura pastāvošā vara, lai kā tā arī sauktos, vēstures grāmatas pārraksta sev labvēlīgā gaismā. (labs piemērs - Dž.Orvela ,,1984') Tāpēc lielākā tautas daļa tā arī patieso vēsturi nekad neuzzina.

Baiba  25.05.2006 13:13:47
Citējot: "Tāpēc lielākā tautas daļa tā arī patieso vēsturi nekad neuzzina", es teiktu, ka lielākā tautas daļa nemaz negrib zināt. Viņiem par tādu vēsturi nospļauties, jo viņu nezināšana nekādi neietekmē viņu dzīvi tik tieši, lai sāktu par to interesēties.


Aloizs Leonkins  25.05.2006 15:39:50
Tas arī tiesa, civēki iedalās zinātkārajos un vienaldzīgajos. Bet patiesību var tikai nojaust vai arī izskaitļot. Jāuzklausa abas puses un jāizvelk vidējais. Nevajag iedomāties, ka pašreizējā interpretācija ir pareizāka par iepriekšējo. Pārspīlēt patīk visiem, gan ,,labajiem' gan ,,sliktajiem'.


Komentārus pievienot var tikai reģistrētie lietotāji. Lūdzam autorizēties (lapas kreisajā malā) vai reģistrēties.


Vārda dienas
Antis, Antons
 
@latvietislv
 
@latvietislv
 
@latvietislv
 
  Versija 2.4.9. © 2005-2017 Biedrība «Latvietis». Visas šī darba tiesības aizsargātas.
Materiālu publicēšana bez saskaņošanas ar mājaslapas īpašnieku aizliegta. Jautājumu un ieteikumu gadījumā lūdzam sazināties ar biedrību «Latvietis».