Latvietis

Autorizācija
Lietotājs:
Parole:
 
 

Vēlies pievienoties?

Kas valda valodu, valda prātu

Būt latvietim


8. novembŗa raidījums «Tēvijas laikmets»
08.11.2011

Viens no svarīgiem un spēcīgiem mūsu ietekmēšanas līdzekļiem ir vēsture. Ne tik pati vēstures gaita, cik tas, kas un kā tiek iestāstīts cilvēkiem.

Tas, kuŗš raksta vēstures grāmatas, patiesībā arī valda pār cilvēkiem, nevis tas, kuŗam ir grezns kabinets un svarīgs uzraksts uz durvīm.

Tas ir viens no cēloņiem, kāpēc katra vara pārraksta vēsturi atbilstoši savām vēlmēm. Mainot tautas un valsts vēsturi, tā maina tautas nākotni. Līdzīgi kā fantastikas filmās jāatgriežas pagātnē, lai mainītu nākotni, tādēļ vēstures apguve ir ļoti svarīga. Un ja šī vēsture mums par sevi veido nevēlamu priekšstatu, tad labāk ir to noklusēt, kā arī bija padomju laikos. Bet tie, kas mācījās un iemācījās, ka mēs tādi mazi mežonēni vien esam bijuši, un labi, ka mums bija lielais brālis, kuŗš par mums rūpējās un mums palīdzēja, glāba, tie arī šobrīd nevēlas dzīvot patstāvīgi un ar nostaļģiju atceras labos padomju laikus, kad bija darbs un maize. Kur un kā patiesībā radās maize, lētā apkure un bezmaksas veselības aprūpe un cik lietderīgs bija darbs, par to nevajadzēja domāt un rūpēties.

Tieši tas, kuŗš raksta un ievieš vēstures grāmatas, nosaka tautas un valsts nākotni, jo viņš rada cilvēku pasaules uztveri. Iedomāsimies, kas notiktu, ja mums atņemtu Lāčplēsi un visu, kas ar to saistīts, ja Andrejs Pumpurs nebūtu izdomājis šo eposu. Šis eposs ir kļuvis par karogu, zem kuŗa latviešiem pulcēties. Latvieši zem tā pulcējās bermontiādes laikā, latviešu leģionā un uz barikādēm.

Nākotne izriet no tādas mūsu pagātnes, kādu mēs to iedomājamies.

Šoreiz - par alternatīvo vēsturi. Raidījuma viesis - raksnieks Māris Linde.

Raidījums noklausāms šeit:
Komentāri
Jānis Tumovs  15.06.2012 20:07:08
Atsaucoties uz rakstu.
Ievēroju, ka kārtejo reizi tiek negatīvā nozīmē pieminēti PSRS grēki attiecībā pret Latviju. Man rodas jautājums, cik ilgi šis naids tiks turēts sirdīs un prātos? Vai mēs ikdienā turam arī naidu pret saviem miesīgajiem vecākiem, kas mums ne visu pa prātam ir darījuši bērnībā? Esmu latvietis, tos- sliktos laikus-, neesmu pieredzējis, man tikai 27 gadi, bet man labpatīk ikdienā iet uz priekšu ar altruisma domu galvā (,,Dainu skapis' ir pilns ar šo ideju). Kāpēc tad aprobežoties ar pēdējo aizvainotāju? Metam katlā visus: skandināvus, poļus, leišus, vāciešus,ASV,Eiropas Savienību... Rakstā pieminēta PSRS mūsu patiesās vēstures noklusēšana...bet tie pāris vampīri, kas toreiz un joprojām ir pie ,,šprices' noklusēja un sēja nepatiesu vēsturi arī viņu pašu tautās, kuras ar mūsējo reiz (pirms smaržīgā dolāra rašanās) bija ļoti vienots jēdziens. Mežoņi nebijām ne mēs, ne viņi... Panāc, ka cilvēks (tauta, valsts, cilvēce) degradējas, domājot, ka attīstās, un tu valdīsi pār pasauli.


Alvils  16.06.2012 13:20:42
Jāni,

Pirmkārt, sīkums, bet tomēr - par "attiecībā pret" un "attiecībā par" lietojumu vari palasīt šeit: http://www.latvietis.lv/index.cgi?action=16&id=1958 :) Bet tas tā - tiešām sīkums.

Šeit nebūtu jārunā par kādu tur naidu. Kā zināms - piedot var tam, kuŗš lūdz piedošanu. PSRS un tās mantiniece Krievija to nekad nav darījusi un vēl vairāk - joprojām uzstāj, ka privilēģiju atņemšana tās vēsturiskajiem kolonistiem esot viņu "apspiešana" un tml. Līdz ar to šie PSRS grēki ir jāpiemin - ne ar naidu, bet kā atgādinājums. Lai neaizmirst. Zini, angļu valodā ir tāds teiciens - "Once a traitor, always a traitor". Būtība mūsu gadījumā ir tāda - kas vienreiz mūs iekaŗojis un pakļāvis, to gribēs atkal un atkal.

Par mūsu un Krievijas "vienotību" - hmm, man jāpieņem, ka Latvijas vēsturi skolā neesi mācījies vispār vai tikai ļoti "garāmejot". Jau Ivana Briesmīgā laikos, krievu kaŗaspēkam iebrūkot Livonijā, šeit tika veikti tādi briesmu darbi, ka nekādi krustneši blakus tam nestāv. Ja vēlies izlasīt Latvijas vēstures "īso kursu" ļoti "lasāmā" veidā - iesaku aiziet uz grāmatnīcu un iegādāties Ulža Ģērmaņa "Latviešu tautas piedzīvojumus". Varbūt tad ko sapratīsi. :)

Un visbeidzot - tā ir gan Tava laime, gan nelaime, ka "tos" laikus neesi pieredzējis. :) Par tiem "pārējiem aizvainotājiem" ir tā - viņi visi ir atmetuši imperisko iekaŗošanas domāšanu. Kā zināms, PSRS bija pasaulē pēdējā kolonialā imperija, un mūsdienu Krievijā ir spēcīga vēlme šādu imperiju atjaunot. Ar to jārēķinās. Par ASV un citiem "ļaundariem" - jā, tā ir jauna imperija, kas top, un tā ir globāla, nevis kādas konkrētas valsts ietvaros veidota. Bet tas ir cits stāsts.


Komentārus pievienot var tikai reģistrētie lietotāji. Lūdzam autorizēties (lapas kreisajā malā) vai reģistrēties.


Vārda dienas
Evija, Jogita, Raita
 
@latvietislv
 
@latvietislv
 
@latvietislv
 
  Versija 2.4.9. © 2005-2017 Biedrība «Latvietis». Visas šī darba tiesības aizsargātas.
Materiālu publicēšana bez saskaņošanas ar mājaslapas īpašnieku aizliegta. Jautājumu un ieteikumu gadījumā lūdzam sazināties ar biedrību «Latvietis».